Gdansk Tıp Üniversitesi
Üniversite Detayları:
  • Şehir : Gdansk
  • Dünya Sıralaması : 329
  • Polonya Sıralaması : 8
  • Bölüm Sayısı : 3

Üniversite Açıklaması

Gdańsk Tıp Üniversitesi (MUG), eski bir şehir ve güzel kumsalları ile Avrupa'nın en güzel şehirlerinden birinde bulunan kuzey Polonya'nın en büyük tıp üniversitesidir. Perspektywy Eğitim Vakfı'nın 2020 yüksek öğrenim sıralamasına göre, MUG, ülkedeki ilk tıp fakültesi ve en iyi Polonya devlet üniversitelerinin ilk onda 8. sırada yer alıyor. Gdańsk Tıp Üniversitesi, prestijli Mükemmellik Girişimi - Araştırma Üniversitesi yarışmasında ödüllendirilen en iyi 10 Polonya üniversitesinden oluşan seçkin bir grubun üyesi olarak kabul edildi. Her yıl birçok genç, Kuzey Polonya'daki en büyük tıp okulunda okumak için çaba gösteriyor. MUG, 4 Fakülte'de 6000'den fazla lisans ve yüksek lisans öğrencisine eğitim vermektedir: Sağlık Bilimleri Fakültesi, Tıp Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Üniversitelerarası Biyoteknoloji Fakültesi. MUG, tamamen İngilizce olarak öğretilen Premedical Course, Tıp Doktoru Programı, Eczacılık Programı, Hemşirelik Programı sunmaktadır.

Uluslararası öğrenciler, MUG öğrencilerinin% 15'inden fazlasını oluşturur ve Gdańsk'taki tüm uluslararası öğrencilerin yarısından fazlasını temsil eder. Öğrencilerin çoğu, İsveç, Norveç, Hindistan, Suudi Arabistan Krallığı, Kanada, İngiltere, ABD, Irak, Almanya ve İspanya'dan eğitim programlarına katılmaktadır.

MUG, klinik ve eğitim olanaklarını sürekli olarak geliştirmektedir. 2011'in sonunda Üniversite Klinik Merkezi başarıyla modernize edildi. Ana hastane - İnvazif Tıp Merkezi (IMC), Avrupa'nın en modern hastanelerinden biridir. IMC ile birlikte MUG - Non-İnvaziv Tıp Merkezi'nin (NIMC) yeni yatırımı, Polonya'daki en büyük ve en yeni hastane komplekslerinden biridir. Altı katta (yer altı dahil) Kadın Hastalıkları, Neonatoloji, Jinekoloji, Onkolojik Jinekoloji ve Endokrinoloji, Nefroloji, Transplantasyon ve İç Hastalıkları, İç Hastalıkları, 1. ve 2. Kardiyoloji Klinikleri gibi klinikler bulunmaktadır. Modern bir spor merkezi de ayrıca mevcuttur.

Uluslararası araştırma Gündemi programının (Międzynarodowe Agendy Badawcze – MAB) bir parçası olarak Polonya Bilim Vakfı tarafından MUG'YE sağlanan fonlar sayesinde, kanser ve diğer hastalıklar için risk faktörü olarak edinilen genetik sapmalar üzerine araştırma konusunda uzmanlaşmış bir araştırma merkezi kurulmuştur. Projenin liderleri” kansere odaklanarak insan hastalığı riskinin artmasına yol açan yaşam boyu edinilen mutasyonlar " (kısaltma 3P-ilaç önleyici, kişiselleştirilmiş, hassas) prof. Arkadiusz Piotrowski Ph. D. Biyoloji ve Farmasötik Botanik Bölümü'nden ve Uppsala Üniversitesi İmmünoloji, genetik ve patoloji Bölümü'nden Profesör Jan Dumański'den.

Üniversite yurtları kampüste bulunmaktadır. Ek olarak yurtlar sınıf binalarına çok yakın konumda bulunmaktadır. Kampüs, 1000 öğrenci kapasiteli dört yurt, öğrenci kulübü "Medyk", bakkal ve fotokopi dükkanından oluşmaktadır. Öğrenci dostu fiyatlarla yemek sunan bir kantin de bulunmaktadır. Tüm yurtlar internete bağlıdır.

Üniversite Bölümleri

Gdansk Tıp Üniversitesi eğitim kurumunda, toplam 3 bölüm bulunmaktadır. Bölümlerden rastgele olarak bir kaç tanesini aşağıdan görüntüleyebilirsiniz. Eğer üniversitenin tüm bölümlerini görüntülemek isterseniz, aşağıda ki butona tıklamanız yeterlidir.