Poznan
Şehir Detayları:
  • Üniversite Sayısı : 7
  • Konaklama Sayısı : 1

Şehir Açıklaması

Poznan şehri Varta Nehri kıyısında, Polonya’nın merkez batı kısmında yer alır. Geçmişi Rönesans zamanına dayanan eski şehir merkezi ile tanınan şehir, İkinci Dünya Savaşı esnasında tamamen yıkılmış sonra yeniden inşa edilmiştir. En tanınmış yapısı Ostrów Tumski katedralidir.

Poznan, orta-batı Polonya'da bir şehir, Wielkopolska ilinin merkezidir. Warta Nehri etrafına kurulmuş olması şehri önemli tarihsel, ticari, endüstriyel ve eğitim alanında önemli bir merkez yapmaktadır. 534.813 (2019) nüfusu ile Polonya'nın 5. en büyük kenti olan Poznan aynı zamanda ülkenin en büyük 4. ekonomik merkezidir.Poznań Orta Çağ'dan beri önemli bir ticaret merkezidir. 19. yüzyılın başından itibaren ağır sanayi büyümeye başladı ve önemli birkaç fabrika bu zaman kuruldu, bunların içinde çelik fabrikası ve Hipolit Cegielski'nin demiryolu fabrikası da bulunmaktadır.

Bugünlerde Poznań Almanya ile ticarette önemli şehirlerden biridir. Birçok Batı Avrupa firmaları Polonya pazarına girişte Poznan ile giriş yaparlar.Günümüzde Poznan önemli bir kültür ve ekonomi merkezidir. Ayrıca Polonya’nın en kalabalık nüfusa sahip ve kendine has özellikleri itibariyle en enteresan bölgelerinden biridir. Turistik yerlerin büyük bir kısmı şehrin tarihi merkezinde yer alır. Tarihi Zamek Kalesi, Ulusal Müze ve kocaman bir alana yayılmış olan muhteşem hayvanat bahçesiyle gezmeye doyamayacağınız bir Polonya şehri olan Poznan, turistlerin sık ziyaret ettikleri bir destinasyon.

Her yıl yapılan Malta Tiyatro festivali şehrin en önemli kültürel etkinliğidir. Ayrıca Henryk Wieniawski Keman yarışması (5 yılda bir) ve Klasik Müzik Festivali (yıllık) düzenlenmektedir.

Üniversiteler

Poznan şehrinde toplam 7 üniversite bulunmaktadır. Üniversitelerden rastgele olarak bir kaç tanesini aşağıdan görüntüleyebilirsiniz. Eğer üniversitelerin hepsini görüntülemek isterseniz, aşağıda ki butona tıklamanız yeterlidir.

Konaklamalar

Poznan şehrinde toplam 1 konaklama imkanı bulunmaktadır. Konaklama çeşitlerinden rastgele olarak bir kaç tanesini aşağıdan görüntüleyebilirsiniz. Eğer konaklamaların hepsini görüntülemek isterseniz, aşağıda ki butona tıklamanız yeterlidir.